Bałtyk przedsezonowo – co zobaczyć w Ustce?

Bałtyk przedsezonowo – co zobaczyć w Ustce?

Chcesz wypocząć nad morzem, spokojnie relaksować się na plaży, a jednocześnie mieć szansę na zwiedzanie zabytków? Wybierz się do Ustki jeszcze przed rozpoczęciem letniego sezonu. Czekają Cię nadmorska promenada, średniowieczna ceglana architektura, a nawet… latarniany duch! Poznaj atrakcje Ustki i dowiedz się, jak znaleźć nocleg nad morzem.

Ustka to jeden z najczęściej wybieranych kierunków na wakacje w kraju. W okresie lipiec – sierpień wiąże się to oczywiście ze wzmożonym ruchem na usteckich plażach, na których trudno czasem znaleźć wolne miejsce. Zanim więc sezon urlopowy zacznie się na dobre, wybierz się na odpoczynek w Ustce i odetchnij przed nadejściem upałów. Sun&Snow podpowiada, jak zaplanować wakacje w Ustce jeszcze przed sezonem.

Nocleg nad morzem, czyli hotele w Ustce

Początkowym etapem przygotowywań jest znalezienie odpowiedniego hotelu blisko morza. Możesz skorzystać z wygodnej wyszukiwarki Sun&Snow.pl i porównać aż 5 atrakcyjnych hoteli w Ustce. Najbliżej – bo tylko 300 m od brzegu morza znajdują się dwie lokalizacje: Wczasowa oraz Marina Park.

Warto zwrócić uwagę na ostatni z wymienionych hoteli w Ustce – Marina Park. Obiekt położony jest w samym centrum miasta, skąd w bardzo niedalekiej odległości znajduje się znana ulica Marynarki Polskiej. Większość apartamentów ma widok z okna na port, a pod hotelem w Ustce znajduje się bezpłatny parking dla gości, dlatego można wygodnie wybrać się na wypoczynek autem.

Gdzie na plażę w Ustce – dwie lokalizacje

Ustka leży u ujścia rzeki Słupi do Morza Bałtyckiego. Odwiedzający miasto mogą korzystać z kąpieli morskiej i słonecznej na dwóch plażach: zachodniej i wschodniej.

  • Plaża wschodnia w Ustce

Tutaj trafiają turyści spragnieni rozrywki – promenada prowadzi do latarni morskiej, a nad brzegiem znajduje się wiele atrakcji takich jak sporty wodne czy wydarzenia muzyczne w muszki koncertowej. To także świetne miejsce dla spacerowiczów – według badań powietrze w tej części Ustki ma niemal idealny – korzystny dla człowieka – skład.

  • Plaża zachodnia w Ustce

Druga, mniej znana plaża ustecka. Turyści cenią ją sobie za spokój i możliwość wyciszenia się. Zwłaszcza w okresie przedsezonowym na tym terenie będziesz mógł dogłębnie wypocząć. Uwaga! Warto zabrać ze sobą coś do jedzenia, ponieważ w pobliżu nie znajdziesz lokali gastronomicznych.

Trzecie molo i znikająca plaża – zadziwiające nadmorskie atrakcje Ustki

Port ustecki to jedno z najważniejszych miejsc w nadmorskiej miejscowości, znane większości turystów. Trochę ponad pół kilometra na zachód od wejścia znajduje się jednak dodatkowa tajemnicza atrakcja. To tzw. trzecie usteckie molo – pozostałości po niezrealizowanej niemieckiej inicjatywie z 1938 r. Prace przerwano wraz z wybuchem II wojny światowej. Do dziś pozostały części betonowego falochronu, który miał usprawnić komunikację między Królewcem a Berlinem.

Odwiedzając usteckie plaże – a przede wszystkim wschodnią – warto także zaobserwować coś, co możesz pamiętać z lekcji geografii. Chodzi o abrazyjną działalność morza, która powoduje wymywanie klifu. Znikająca plaża w Ustce to jednak dość niebezpieczne zjawisko, zwłaszcza dla działalności turystycznej. W tym celu władze miasta umacniają plaże narzutem kamiennym.

Ustka: atrakcje. Co zobaczyć w Ustce?

Odwiedzając to miasto, warto pamiętać o jego historii, która sięga czasów średniowiecza. To wtedy Ustka była kaszubską osadą rybacką, a jej pozostałości można obejrzeć w mieście, podziwiając architekturę, np. przy ulicy Kosynierów.

Wśród zabytków oglądanych od zewnątrz warto zrobić sobie także spacer ul. Żeromskiego, przy której znajduje się Willa Czerwona. Pod koniec XIX w. była to letnia rezydencja kanclerza Niemiec Ottona von Bismarcka. Przed II wojną światową obiekt należał do nazisty Hermanna Göringa, jednak ostatecznie Niemiec w nim nie zamieszkał. Zwróć uwagę na neorenesansowy budynek z boniowanymi narożami i ścianami z czerwonej cegły.

Będąc w Ustce, trzeba odwiedzić także stary budynek latarni morskiej, nazywany Latarnią z Duchem. Tę funkcję pełniła w XIX w. wieża kościoła św. Jana Chrzciciela, zbudowanego w 1355 r. Legenda głosi, że po korytarzach latarni przemieszcza się hałaśliwy duch, który jednak uspokaja się, gdy po budynku spacerują odwiedzający…

Przekonany do odwiedzenia Ustki? Wybierz się nad morze już dziś i odpoczywaj nad Bałtykiem jeszcze przed letnim sezonem.