Pomysły na jednodniowe wycieczki w Polsce

Pomysły na jednodniowe wycieczki w Polsce

Wcale nie musisz jechać na kraniec świata, aby zobaczysz piękne i ciekawe miejsca – znajdziesz je również w Polsce. Przedstawiamy listę oryginalnych pomysłów na jednodniowe wycieczki, które przypadną do gustu zarówno najmłodszym, jak i nieco starszym podróżnikom.

1. Dobczyce – wycieczki jednodniowe z Krakowa

Jednym z najczęściej odwiedzanych polskich miast jest Kraków. Przybywają do niego nie tylko polscy, ale również zagraniczni turyści. Co zobaczyć w Krakowie sugeruje artykuł na teleexpress.pl, jednak my chcielibyśmy się skupić na mniej znanych, a równie pięknych okolicach tego miasta.

Okolice Krakowa mają wiele do zaoferowania – Wieliczka i słynna Kopalnia Soli, przepiękny Ojcowski Park Narodowy czy nieco mniej znane Dobczyce. Te niewielkie miasteczko oddalone jest o ponad 30 km od dawnej stolicy Polski, a swoją strukturą wciąż przypomina osadę obronną sprzed lat. Dobczyce to miasto znajdujące się u podnóża góry, na której można zobaczyć ruiny zamku i przepiękny widok na Jezioro Dobczyckie. To świetnie miejsce na jednodniową wycieczkę dla osób, które nie lubią tłumów. Można tam nie tylko pozwiedzać i wypocząć, ale również skosztować naturalnych wyrobów gospodarzy. W Dobczycach znajduje się również słynna lodziarnia, która z pewnością przypadnie do gustu najmłodszym podróżnikom.

2. Cieszyn – dwa państwa w jeden dzień

Cieszyn to istny raj dla miłośników literatury – księgarnie, cytaty na chodnikach i kawa w prawdziwej świątyni książki (kawiarni Kornel i Przyjaciele) to tylko część atrakcji. Znajduje się tam również Muzeum Drukarstwa, w którym odbywają się warsztaty introligatorskie i graficzne. Podczas jednodniowej wycieczki, warto zatrzymać się na chwilę w Starym Mieście, odwiedzić Muzeum Śląska Cieszyńskiego czy Cieszyńską Wenecję – wąskie uliczki w tym miejscu mają swój niepowtarzalny klimat. Obowiązkowym punktem podczas takiej wyprawy jest słynna Rotunda, która znajduje się na banknocie 20-złotowym, Pałac Myśliwski Habsburgów i Zamek.

O ile polska część tego miasta świetnie nadaje się do zwiedzania, o tyle Czeski Cieszyn to raczej miasto przemysłowe. Niemniej jednak warto go odwiedzić, chociażby po to, aby napić się pysznego, czeskiego piwa.

3. Wycieczka na niedziele Dolny Śląsk

Dolny Śląsk to jedno z najpiękniejszych województw w Polsce, szczególnie jeśli komuś marzą się wakacje w agroturystyce. Znajduje się tam też wiele miejsc, które można odwiedzić w jeden dzień. Należą do nich Ząbkowice Śląskie oraz Kamieniec Ząbkowicki. To pierwsze uznawane jest za miasto Frankensteina (tak też nazywało się za czasów Mary Shelley), znajduje się w nim Krzywa Wieża i Ruiny Zamku. Niedaleko tej miejscowości leży Kamieniec Ząbkowicki, w którym można zwiedzić przepiękny Pałac Marianny Orańskiej z ogromnym ogrodem i fontannami. Znajduje się tam również historyczne Mauzoleum, które swoją architekturą przypomina greckie budowle.

Wbrew pozorom w Polsce znajduje się wiele cudownych miejsc, również tych mniej znanych. Godna uwagi jest również Wyspa Sobieszewska w województwie pomorskim, Wigry w powiecie suwalskim czy Sierpc na Mazowszu.