Spacer śladami Wolnego Miasta Gdańsk

Spacer śladami Wolnego Miasta Gdańsk

Wolne Miasto Gdańsk zostało utworzone po zakończeniu I wojny światowej – oficjalnie proklamowano je 15 listopada 1920 r. Jego powstanie stanowiło kompromis pomiędzy potrzebami odradzającej się Polski, która domagała się dostępu do morza, a faktem, że terytorium Gdańska w większości nie było zamieszkane przez osoby identyfikujące się z narodem polskim. Skonstruowano więc sztuczny twór polityczno-gospodarczy, z własną walutą, hymnem, konstytucją, a nawet parlamentem i Senatem. Istnienie Wolnego Miasta Gdańsk zakończył wybuch II wojny światowej, jednak do dziś w Trójmieście można znaleźć pamiątki dawnych dziejów. Pasjonaci podróżowania z sieci AccorHotels zapraszają do spaceru śladem Wolnego Miasta Gdańsk i wskazują najciekawsze punkty, które warto odwiedzić przy okazji pobytu w jednym z hoteli w Gdańsku.

Wolne Miasto w topografii współczesnego Gdańska

Jedna z granic między Polską a Wolnym Miastem Gdańskiem przebiegała w dzisiejszej gdańskiej dzielnicy Kokoszki. Na pamiątkę tego faktu jedno ze rond (skrzyżowanie ulic Kartuskiej, Otomińskiej i Lubczykowej) zostało nazwane właśnie imieniem „Rondo Graniczne Wolne Miasto Gdańsk Rzeczpospolita Polska (1920-1939)”. W dzielnicy Kokoszki, na terenie Pozytywnej Szkoły Podstawowej im. Arama Rybickiego, stanął również oryginalny słup graniczny. Kamień został odnaleziony w latach 80. XX wieku w lesie oliwskim, a następnie przewieziony do Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. W 2016 roku przeniesiono jednak słup do Kokoszek, gdyż to właśnie tutaj znajdowało się całodobowe przejście graniczne.

Co ciekawe – obecność Wolnego Miasta w Gdańsku ma nie tylko wymiar historyczny. Takim mianem nazwano bowiem… jedno z nowych osiedli, wybudowanych przez gdańskiego dewelopera przy ul. Cedrowej.

Muzeum Wolnego Miasta Gdańska

Najwięcej pamiątek po autonomicznym mieście-państwie zgromadzono jednak w Muzeum Strefa Historyczna Wolne Miasto Gdańsk,  mieszczącym się przy Długim Targu. Znajdują się tu eksponaty z różnych źródeł – przekazane przez osoby prywatne, a także… znalezione na pchlich targach czy w trójmiejskich pustostanach. Zgromadzono tu takie pamiątki jak monety, opakowania po artykułach spożywczych i środkach chemicznych, dawne materiały promocyjne, dokumenty, zdjęcia. Do stałych elementów wystawy należą również filmy dokumentalne przedstawiające Gdańsk sprzed 1939 roku.

Informacje o dziejach Wolnego Miasta Gdańska można znaleźć również w otwartym w styczniu 2017 roku Muzeum II Wojny Światowej. Na stałej wystawie zatytułowany :Droga do wojny” – obok informacji o ekspansji reżimów totalitarnych ukazano działania mające na celu destabilizację ładu wersalskiego (którego elementem było utworzenie Wolnego Miasta Gdańska).

Warto jednak pamiętać, że historia Gdańska to nie tylko dwudziestolecie międzywojenne. O wspaniałych, ponadtysiącletnich dziejach miasta świadczą bowiem zabytki z różnych okresów. Więcej na ich temat przeczytasz tutaj.