Wakacje w Turcji – Kapadocja

Wakacje w Turcji – Kapadocja

Turcja to niezwykle bogaty kraj, jeśli chodzi o czekające tu atrakcje. Czaruje tutejszy klimat, interesujące zabytki, jak i ciekawa historia. Bardzo wiele osób ceni sobie ten kierunek turystyczny i wraca tu regularnie, by móc odpocząć, zafascynować się barwną kulturą i przeżyć niezapomniane chwile. Jednym z miejsc, które oferują to wszystko jest niewątpliwie Kapadocja – najsłynniejszy z cudów przyrodniczych Turcji.

Kapadocja

Kapadocja ulokowana jest w środkowej części Anatolii i obejmuje około 600 kilometrów kwadratowych powierzchni. Nazwa tego regionu oznacza krainę pięknych koni, jednakże zamiast z owych niezwykłych zwierząt region ten słynie raczej z fascynującego ukształtowania terenu. Bajkowe formacje skalne sprawiają, że krajobraz Kapadocji dość często określa się jako księżycowy.

Co warto zobaczyć w Turcji?

Wśród ciekawych turystycznie miejsc w Kapadocji warto wymienić podziemne miasta, takie jak Kaymakli czy Derinkuyu, w których przez wieki ukrywała się ludność chroniąc się przed prześladowaniami i najazdami nieprzyjaciół.

Piękne są także wykute w skale kaplice i kościoły. Niezwykle interesująca jest zwłaszcza wioska Goreme, niedaleko której znajduje się ponad 30 obiektów sakralnych wydrążonych w miękkim tufie. Stanowią one Park Narodowy wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Kapadocja to również zabytkowe zespoły klasztorne czy ruiny bizantyjskich i antycznych miast. Warto zajrzeć do mniej znanego Zelve czy Sobessos, by móc zobaczyć naprawdę ciekawe miejsca. Oczywiście nie sposób pominąć charakterystycznych formacji skalnych, z których słynie Kapadocja. Są to grzyby, kominy a nawet skalny wielbłąd.

Do tego zakątka w Turcji turyści często wybierają się z Side lub Alanyi dzięki zorganizowanym wyjazdom (zobacz Turcja wycieczki), choć istnieje możliwość nocowania i pozostania tu na dłużej, dzięki licznym pensjonatom, hotelom a nawet kempingom, które bardzo często także ulokowane są w skałach. Parodniowy pobyt może więc stać się niezapomnianą przygodą nie tylko ze względu na atrakcje, ale i samo nocowanie w środku skały.

Pamiątki

Z Kapadocji najlepiej przywieźć sobie słynne naczynia wytwarzane z czerwonej glinki, które pochodzą z Avanos lub też dywany, które produkowane są Urgup. To idealne miejsce na zakupy, bowiem jest tu taniej aniżeli chociażby na wybrzeżu. Jednakże najlepszą pamiątką niewątpliwie okażą się wspomnienia i klisze krajobrazów, które pozostają na długo po powrocie do domu.

Autor: Redakcja serwisu Turcja.com.pl